היום השביעי, שבו שבת אלוהים מכל מלאכתו אשר עשה, מקודש לעם היהודי והוא מובדל ומופרד משאר ימות השבוע באמצעות קידוש בכניסתה והבדלה בצאתה. גם שולחן השבת יפה וחגיגי יותר מהשולחן שמסבים אליו כל ימות השבוע. טקסי השבת מצריכים כלים מיוחדים כגון גביע קידוש והדס לבשמים, מפת שבת ומנורת שבת.

השימוש בפרחים לקישוט ראשי חפצים הוא מוטיב חוזר באמנות של יהודי איטליה. כך לדוגמה מעטרים זרי פרחים את המכסה של גביע הקידוש ואת המכסה של ההדס לבשמים, ובאוסף המוזיאון יש עוד דוגמאות רבות כאלה.  

מפת השבת אף היא מעוטרת בפרחים, אך מה שמייחד אותה הוא שילוב הטכניקות ששימשו להכנתה. יש כאן שיבוץ של רדידי מתכת, נַצנַצים (פּייטים), שילוב של בדים מסוגים שונים, לרבות משי וקטיפה, חרוזים, חוטי זהב, תחרה ורקמה.

מנורת השבת התלויה, המכונה גם יודן שטרן (Juden Stern) – הכוכב היהודי. מנורות שבת אלו מוצאן בגרמניה והן הגיעו לאיטליה עם יהודי אשכנז שהיגרו לאיטליה. הללו המשיכו לייצר אותן ולהשתמש בהן גם בארצם החדשה. כפי שמעיד שמן הגרמני, צורתן צורת כוכב (או שמש).

The seventh day, when God rested, is sacred to the Jewish people and is separated and distinct from the other days of the week. We welcome Shabbat with Kiddush and part it with Havdalah. The Shabbat table is also unique, with special tablecloths and other liturgical objects such as silver wine goblets with a cover topped with flowers, the use of which is very common among Italian Jews. 

The Shabbat lamp is of Ashkenazi origins and is known as Judestern- the Jewish star.  

גביע קידוש עם מכסה

טורינו, 1872-1824

כסף ועיטורי זהב

מתנת איחוד הקהילות היהודיות באיטליה (UCEI) לזכר אמה לוצאטו עוזיאל

ON 0321

הדס לבשמים

איטליה, המאה ה-19

כסף מרוקע ומנוסר

ON 0021

פרט

ON 0321

פרט

ON 0021

מפת שבת

טורינו, המאה ה-18

משי, קטיפה, חוטי זהב, נַצנַצים (פייטים), חרוזים ומתכת צבועה

מתנת אנמרצ'לה טדסקי וגרציאלה דנון לבית פלקו

ON 1093

פרט

ON 1093

פרט

ON 1093

פרט

ON 1093

מנורת שבת

איטליה, המאה ה-19

פליז יצוק

ON 0477

לחצנים_שמונה ימי מילה.png

לקבלת עדכונים שוטפים הרשמו לניוזלטר שלנו