האם כסא מלכות מוזהב, כתר כסף מעוטר ומעיל מרהיב הם תחליף לבית מלוכה בשר ודם? 

התערוכה מציגה את מערכת היחסים המורכבת בין תרבות יהודית למונרכיה דרך חפצי מלוכה מפוארים, סמלי אצולה ואוצרות אמנות עתיקים ובוחנת את התפיסה היהודית של מלוכה, מלכים ומלכות. במחשבה היהודית, האל הוא המלך הקדוש, הנצחי והכל יכול. המלכים והמלכות בשר ודם מתוארים על מגרעותיהם וחולשותיהם האנושיות. הדרישה למלך, מתוארת במקרא כמעשה של הפניית עורף על ידי עם ישראל לאלוהיו וממחישה את הקונפליקט בין הרצון האנושי לשליט מוחשי לבין התפיסה המורכבת של מלכות בעולם היהודי.

על רקע זה, סמלי המלוכה מקבלים משמעויות חדשות שונות במסורת ובאמנות היהודית.

התערוכה, המיועדת לכל המשפחה, מובילה את המבקרים במסע בעקבות משמעויות והביטויים השונים של  הכתר. הכתר, המכונה גם עטרה, הוא כתר התורה בו משתמשים על מנת לעטר את ספרי התורה, ולהדגיש את חשיבות ומרכזיות התורה בחיים היהודיים אך הוא ישנם גם כתר הכהונה וכתר המלכות וגם כתר נוסף ופחות ידוע של שם טוב. התערוכה מתחקה אחר הכתרים השונים ומספרת את סיפורם.

יהודי איטליה, אשר הושפעו מהתרבות החזותית האיטלקית, רתמו את ערכי האמנות והאסתטיקה האיטלקית לטובת הפקת תשמישי קדושה בעלי איכות אמנותית יוצאת דופן.  בתערוכה יוצגו כתרים יקרי ערך שמקורם באיטליה ויחשפו בפני הקהל אוצרות אמנות נדירים המוצגים בכל יופיים ותפארתם.

אוצרת: ד"ר אנסטזיה בוטיטה

לצפייה בחפציי התערוכה בתלת ממד (3Dׂׂ)

הירשמו לניוזלטר שלנו

הירשמו לניוזלטר שלנו על מנת לקבל עידכונים על אירועים קרובים, תערוכות חדשות והפתעות נוספות

הירשמו לניוזלטר שלנו